ABC kwasów w kosmetykach (AHA, BHA, PHA)

W przeprowadzonej ankiecie na Instagramie w znacznej większości opowiedzieliście się za tematem poruszającym kwestie kwasów w kosmetykach. 
Zatem wychodząc Wam naprzeciw, przygotowałam dla Was ten artykuł :)
Dowiecie się wszystkiego na temat kwasów występujących w koreańskich kosmetykach: AHA, BHA i PHA, ich właściwości, zastosowania, przeciwskazań, możliwych skutków ubocznych. Wszystko na temat łączenia ich ze sobą i z innymi składnikami oraz przykładową pielęgnację przedstawię Wam za tydzień. 



Jakie kwasy występują w kosmetykach?

Do wyboru mamy kwasy AHA, BHA i PHA. Są to przedstawiciele grup: alfa-hydroksykwasów, beta-hydroksykwasów oraz polihydroksykwasów.



Tabela przedstawia poszczególne kwasy przynależne do grup oraz źródła naturalnego pochodzenia.



Krótka charakterystyka kwasów

1.Kwasy AHA (alfa- hydroksykwasy)

Kwas glikolowy- jest małocząsteczkowy, łatwo rozpuszcza się w wodzie i szybko przenika do warstwy podstawnej naskórka. Ma działanie złuszczające i normalizujące. Przywraca normalną grubość warstwie naskórka, nadaje skórze gładkość i wyrównuje koloryt cery. Stymuluje podziały w żywych warstwach naskórka, pobudza fibroblasty do produkcji kolagenu. Przy dłuższym stosowaniu stymuluje odbudowę włókien sprężystych, poprawia elastyczność skóry i spłyca zmarszczki.
Jest to kwas słabszy od migdałowego, umiarkowanie drażniący.

Kwas migdałowy- pośród innych kwasów AHA wykazuje najsilniejsze działanie bakteriobójcze. Łatwo przenika przez skórę i ma działanie wielokierunkowe. Polecany jest każdej cerze, zwłaszcza problematycznej. Świetnie się sprawdzi u osób z cerą wrażliwą, naczynkową, mieszaną i łojotokową. Działanie kwasu migdałowego przyspiesza naturalny proces złuszczania, stymuluje odnowę warstw głębiej położonych. Stosuje się go u osób narażonych na długotrwałą ekspozycję słoneczną, z hiperpigmentacją oraz przy usuwaniu blizn potrądzikowych. Wygładza powierzchnię skóry, zmniejsza łojotok oraz obkurcza pory skóry.

Kwas mlekowy- występuje w kwaśnym mleku, jabłkach, kiszonej kapuście; jest dobrze rozpuszczalny w wodzie. Ma większą cząsteczkę niż kwas glikolowy i wykazuje właściwości złuszczające i nawilżające. Jego efektywność polega na normalizacji procesu rogowacenia, zwiększeniu jędrności skóry, poprawie jej nawodnienia. Poprawia gładkość skóry i jej strukturę.

Kwas winowy, cytrynowy i jabłkowy- kwas winowy używany jest zazwyczaj do płynów przeciwpotowych, płukanek do włosów, jako składnik doli do moczenia stóp. Kwas cytrynowy działa wybielająco. Stosowany  w kremach do wybielania cery i usuwania piegów. 
2. Kwasy BHA (beta-hydroksykwasy)



COSRX BHA Blackhead Power Liquid

Przedstawicielem tej grupy jest kwas salicylowy. Naturalnym źródłem tego związku są kora wierzby i liście brzozy. Ma małą cząsteczkę- jest rozpuszczalny w tłuszczach!  To oznacza, że oprócz właściwości złuszczających, ma także zdolność przenikania przez warstwę łojową i wnikania w głąb skóry. Działanie kwasu salicylowego jest podobne do działania kwasów AHA, działa łagodniej niż kwasy owocowe. Wykazuje właściwości antybakteryjne. Dedykowany jest głównie cerze tłustej ze skłonnościami do trądziku. Ma właściwości antybiotyczne i przeciwzapalne, sprzyja gojeniu się wyprysków i podrażnień. Znajduje zastosowanie przy aktywnym trądziku i trądziku różowatym.

UWAGA! Produkty z kwasem salicylowym, nie mogą być stosowane przez osoby uczulone na salicylany np. aspirynę oraz kobiety w ciąży i karmiące.


3. Kwasy PHA (polihydroksykwasy)

COSRX PHA Moisture Renewal Power Cream


Do tej grupy zaliczamy kwasy glukonowy i laktobionowy. Kwasy PHA działają łagodniej i wolniej niż AHA. Nie wywołują podrażnień- mogą być stosowane u osób ze skórą wrażliwą, skłonną do alergii, z atopowym zapaleniem skóry. Wykazują właściwości antyoksydacyjne. Poprawia nawilżenie skóry, redukuje jej wiotkość, wygładza, rozjaśnia skórę. Ma właściwości przeciwzapalne. Nie zwiększa wrażliwości skóry na promienie słoneczne. Kwas glukonowy wpływa korzystnie na barierę naskórkową, wzmacnia mechanizmy naprawcze, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Kwas laktobionowy wspomaga procesy odnowy naskórka, zwalcza wolne rodniki, zapobiega pękaniu i rozszerzaniu się naczynek.

Przeciwwskazania do stosowania kwasów:

  • aktywne wypryski
  • aktywna opryszczka
  • dermatozy wirusowe
  • ciąża i okres laktacji
  • nosicielstwo HIV
  • leczenie światłem
  • skóra bardzo cienka i wrażliwa
  • skóra z ubytkami (skaleczenia, otarcia)
  • chemioterapia
  • uczulenie na któryś ze składników preparatów


Wskazania:

  • prawie każda cera, szczególnie gruba, tłusta i łojotokowa
  • trądzik grudkowo- krostkowy, zaskórniki
  • blizny po trądziku
  • rozszerzone pory
  • skóra dojrzała z oznakami starzenia
  • sucha i wiotka skóra
  • z przebarwieniami (posłoneczne, potrądzikowe, hormonalne, plamy starcze)


Za tydzień dowiesz jak jak łączyć poszczególne kosmetyki z kwasami, aby uzyskać najlepsze efekty. Wyjaśnię również, jakich połączeń lepiej unikać. Pokażę Ci przykładową pielęgnację dla cery trądzikowej, problematycznej i dojrzałej.

Bibliografia:
1. M. Ząbczyńska, M.Jurzak "Zastosowanie hydroksykwasów w kosmetologii";
2. jadwiga.eu.

Do zobaczenia za tydzień!
Iwona :)

Komentarze

Popularne posty