Anti-aging w diecie

Napewno nie raz słyszałaś o szkodliwym działaniu wolnych rodników
Czynią one w naszym organizmie tyle szkód dlatego, że wcale nie pragną być wolne, lecz marzą o trwałym związku. Przyczepiają się więc do wszystkiego, co się da: do naczyń krwionośnych,
skóry twarzy czy komórek nerwowych, i w ten sposób fundują nam stany zapalne
naczyń krwionośnych, starzenie się skóry i schorzenia neurologiczne (Enders, 2015, s.41)



Czym jest wolny rodnik?

Jest to atom tlenu bez jednego elektronu na ostatniej orbicie, który dąży do uzupełnienia brakującego atomu kosztem otoczenia. Ten brakujący elektron może być uzupełniony, zabrany z naszego organizmu na zasadzie przypadku, tzn. jeśli ktoś pali papierosy, wolny elektron może być zabrany z oka, powodując zaćmę, lub ze skóry powodując zmarszczki lub plamy starcze (dr Dąbrowska, wykład).

Jak dostaje się do organizmu z zewnątrz?

Poprzez palenie papierosów, spożywanie produktów smażonych, wędzonych, zgniłych i rafinowanych tłuszczów.

Co zwalcza wolne rodniki?

Wolny rodnik może uzupełnić brakujący elektron kosztem skupisk elektronowych pochodzących z WITAMIN ANTYOKSYDACYJNYCH z warzyw i owoców: beta karoten, witamina C, E, selen, flawonoidy/ polifenole (czerwona herbata, soja, czosnek), likopen (pomidory), luteina (zielone warzywa), lignany (siemię lniane, zboża).  Warto podkreślić, iż najsilniejszym z antyoksydantów jest CZOSNEK! 
Te substancje nas odmłodzą i uchronią przed rakiem (dr Dąbrowska, wykład).




Według wielu Koreańczyków, kiszone owoce i warzywa, takie jak kimchi, są bogate w dobroczynne bakterie i silne antyoksydanty, pomagające w trawieniu i wspomagające układ odpornościowy. 
Dlatego doceńmy trud naszych mam w lipcowe popołudnia, kiedy parzą słoiki i przygotowują zalewę do ogórków, abyśmy mogli po kilku miesiącach kosztować pysznych kiszonych ogórków. 

Tak samo mocno Koreańczycy wierzą w cudowne działanie na skórę zielonej herbaty. Podobno każda Koreanka nosi w torebce małą saszetkę zielonej herbaty :)




Krótka ściąga produktów dla pięknych celów :)


Cel: Powstrzymanie starzenia
Produkty: kurkuma, granat, zielona herbata, surowe kakao, cynamon, dziki łosoś, borówki czarne, szparagi;

Cel: Skóra pełna blasku
Produkty: dynia, cytryna, zielenina, bataty, granat, dynia zielona;

Cel: Dobrze nawilżona skóra
Produkty: dziki łosoś, orzechy włoskie, siemię lniane, nasiona konopi, awokado, ogórek, grzyby.

Nawadnianie organizmu od wewnątrz- picie wody
Napewno nie raz słyszałaś i wiesz o tym doskonale, że należy pić duże ilości wody. W praktyce wygląda to tak, że pijemy jej o dużo za mało. Należy pamiętać, że kawa, czarna herbata, alkohol znacznie odwadniają organizm w ciągu dnia. Dlatego po każdym z tych napojów należy wypić szklankę wody ( nie tylko po espresso ;)). 

Jakie są fakty?
Nasze ciało w 60% składa się z wody. Dlatego potrzebujesz pić wodę w dużych ilościach, aby Twój układ immunologiczny mógł pracować najlepiej, mieć dobre krążenie i wszystkie funkcje zachodzące w organizmie przebiegały najsprawniej.
Faktem jest również, że woda którą przyjmujesz, najpierw trafia do nerek, płuc i innych organów, a dopiero na samym końcu dociera do skóry. Dlatego pij dużo wody, ale także nawilżaj skórę humekantami, które zatrzymują w niej wilgoć.

Ile dokładnie powinnam pić wody?
Przyjmuje się, że powinniśmy wypijać około 1 litra płynów na 30 kg masy ciała, a dokładniej 30 mililitrów na 1 kg.

Jaka woda jest najlepsza?


Na to pytanie odpowiem w kolejnym poście :) Dowiesz się o faktach i mitach na temat wody wysokozmineralizowanej, makro- i mikro- elementach, które możesz dostarczyć z wodą do organizmu, różnicach pomiędzy wodą mineralna, źródlaną i z kranu, oraz o popularnych uzdrowiskach w Polsce i zabiegach, które możesz tam wykonać. Zapraszam za tydzień :)

Jeśli podobał Ci się dzisiejszy wpis, zostaw po sobie ślad w komentarzu lub przekaż dalej za pomocą Facebooka. Jeśli natomiast chciałabyś/ chciałbyś się odnieść do treści i dodać coś od siebie, również czekam na Ciebie :)


Bibliografia:

  1. Czasopismo  O czym lekarze Ci nie powiedzą 2014, nr 5,
  2. E. Dąbrowska, Ciało i ducha ratować żywieniem, Marki 2015,
  3. J. Bator Młodziej, piękniej, zdrowiej, Kraków 2017,
  4. G. Enders Historia wewnętrzna jelita, Łódź 2015,
  5. J. Hart Eat Pretty Jedz i bądź piękna twój osobisty kalendarz piękna, Kraków 2017,
  6. J. Hart Eat Pretty Jedz i bądź piękna, Kraków 2017,
  7. C. Cho Sekrety urody Koreanek elementarz pielęgnacji, Kraków 2016

Komentarze

Popularne posty