Wysyp po kwasach. Zasady bezpiecznego stosowania i łączenia kwasów.


Tydzień temu pisałam o typowych kwasach w kosmetykach (AHA,BHA,PHA) i po krótce przedstawiłam Wam najważniejsze informacje na ich temat. Kliknij, aby przeczytać.
Dzisiaj z kolei skupimy się na praktyce- czyli jak bezpiecznie wdrożyć kwasy do swojej pielęgnacji, aby uniknąć wysypu.

Co to jest wysyp?

Najczęściej tak określacie kaszkę, pryszcze powstałe w okolicach brody i policzków przy nosie.
Może to być reakcja alergiczna lub efekt zapychania po kwasach. 

Alergia pojawia się na skórze z reguły szybko, 1-3 dni od zastosowania. Występuje w określonych obszarach, niekoniecznie tych z najbardziej nasilonym dotąd łojotokiem.
Objawia się małymi, czerwonymi wypryskami, pozbawionymi w środku sebum.  Wygląda nieco inaczej niż zaskórniki i wypryski. Dodatkowo często przy alergii występuje swędzenie.
Aby się przekonać, czy nie jesteś uczulona na dany składnik, zrób test! Nałóż preparat w okolicy ucha czy zgięcia łokcia. 

Zapychanie po kwasach występuje na skutek zapchania gruczołów łojowych przez złuszczający się naskórek . Objawia się na skórze po około 2-3 tygodniach lub dłużej od zastosowania.
Jak tego uniknąć?
Aby uniknąć wysypu spowodowanego zaczopowaniem ujścia gruczołów łojowych, musimy na bieżąco pozbywać się łuszczącego się naskórka. Jest to niezmiernie ważne, zwłaszcza u osób z cerą tłustą czy mieszaną, ponieważ kwasy przyspieszają znacznie złuszczanie skóry, a martwe komórki gromadzą się na powierzchni skóry, zostając zaczopowane przez nadmierną ilość sebum. W ten sposób tworzą się w błyskawicznym tempie nowe pryszcze czy zaskórniki.
Bardzo fajnym produktem pomagającym delikatnie oczyścić twarz przy kuracji z kwasami jest peeling-maska ryżowa Skinfood Rice Mask Wash off/ Maska ryżowa 100g. Nie tylko delikatnie złuszczy obumarły naskórek, ale zadba dodatkowo o nawilżenie skóry i ją rozjaśni.

Jak zacząć stosować kwasy?

Jeśli obawiasz się, że kwasy mogą Cię uczulić, ale jednocześnie jesteś przekonana o ich skuteczności, zacznij od wypróbowania kwasów pojedynczo z różnych kategorii:
-PHA- glukonowy, laktobionowy
-AHA- migdałowy, glikolowy, mlekowy
-BHA- salicylowy

Na początku wstrzymaj się z mieszaniem tych kwasów. 

Przeczekać czy nie?

Jeśli stan Waszej skóry po wdrożeniu kwasów systematycznie się pogarsza, odstaw ten produkt. Wiele osób walczy kilka tygodni z wysypem, aby później cieszyć się super efektami z działania kwasów, jednak ja tego nie polecam. Jest wiele innych sposobów na poprawę stanu cery, bez konieczności jej podrażniania. 

Łączenie kwasów z innymi składnikami

Bardzo bardzo ważna jest znajomość wszystkich składników, które decydujemy się wdrożyć do naszej codziennej pielęgnacji z kwasami. 

Sprawdź jak łączyć poszczególne kwasy:



Optymalna pielęgnacja skóry podczas złuszczania kwasami

Warto bardziej zatroszczyć się o swoją skórę podczas stosowania kwasów. Jak już wspomniałam, bardzo ważnym krokiem jest regularne złuszczanie za pomocą delikatnego peelingu. Niemniej istotne jest nawilżenie skóry. Warto wybrać produkt, który nie obciąży zbytnio skóry, ale i zadba o optymalne nawilżenie. Bardzo fajnie spisuje się tu mucyna ze ślimaka w postaci esencji Advanced Snail 96 Mucin Power Essence- esencja ze śluzem ślimaka (ekstrakt 96%) lub kremu COSRX Advanced Snail 92 All in one Cream- krem ze śluzem ślimaka (ekstrakt 92%). 




Wyjątkowo trafionym produktem jest beztłuszczowa emulsja COSRX Oil Free Ultra Moisturizing Lotion, która została stworzona specjalnie do uzupełniania pielęgnacji z kwasami BHA czy AHA.


7 zasad, które musisz przestrzegać przy stosowaniu kwasów

  1. Fotoprotekcja- kwasy mają za zadanie złuszczać Twoją skórę, dlatego jest ona narażona bardziej na promieniowanie słoneczne. Aby uniknąć przebarwień, stosuj codziennie krem z filtrem (wyjątkiem są kwasy PHA, one nie wymagają dodatkowej ochrony, niemniej jednak zachęcamy do stosowania kremu z filtrem cały rok);
  2. Nie stosuj kwasów na otwarte rany (skaleczenia, otarcia, rozdrapany pryszcz);
  3. Kuracje kwasami AHA i PHA możesz stosować cały rok (przy stosowaniu kwasów AHA koniecznie zadbaj o ochronę UV). Kwasy BHA możesz stosować także w lecie, pod warunkiem, że będziesz unikać słońca. Oprócz fotoprotekcji, powinnaś całkowicie unikać wychodzenia na słońce. W gabinecie kosmetycznym kuracje kwasami BHA są wykonywane w jesieni i na wiosnę;
  4. Przestrzegaj zasad łączenia kwasów z innymi składnikami;
  5. W razie pojawienia się wysypki, odstaw preparat;
  6. Pamiętaj o regularnym, delikatnym peelingu, stosowanym przy kuracji z kwasami;
  7. Nawilżaj, ale nie przeciążaj. Stosuj nawilżające preparaty, które współgrają z kwasami, aby nie dopuścić do przesuszenia czy przeciążenia skóry.
Dajcie koniecznie znać czy stosujecie kwasy i jakie macie doświadczenia:)
Do zobaczenia za tydzień!
Iwona


Komentarze

Popularne posty