Kosmetyki naturalne- co to znaczy?



W ostatnich latach rynek wyrobów kosmetycznych określanych jako naturalne rośnie w tempie kilkunastu procent rocznie , a słowo „naturalny” przewija się w materiałach reklamowych i promocyjnych przemysłu kosmetycznego na okrągło. Ale czy wszystkie te kosmetyki są rzeczywiście naturalne?

Definicja kosmetyków naturalnych

Tutaj chciałabym Wam zaprezentować listę składników, które powinny/ nie powinny pojawić się w składzie naturalnych kosmetyków . Niestety takiej definicji nie ma. Definicja kosmetyku naturalnego nie została prawnie uregulowana. Dlatego niektórzy producenci nadużywają pojęcia, jakim jest kosmetyk naturalny i określają nim produkty, które z naturalnym składem nie mają wiele wspólnego. Wszytko to, aby przyciągnąć konsumenta. 
Kontrolę nad jakością kosmetyków, określanych jako naturalne lub organiczne, zapewniają niezależne organizacje certyfikujące (ECOCERT, COSMEBIO, BDIH, Soil Association, NaTrue, BIOFORUM).

Skład naturalnych kosmetyków

Warto pamiętać, że każdy produkt wytwarzany w skali masowej musi przejść długą drogę od producenta, przez hurt po handel do klienta. Powinien mieć tak skonstruowaną recepturę, aby mógł przejść ten proces bez straty deklarowanych wartości. Stąd też w kosmetykach, nawet najbardziej  naturalnych, stosuje się substancje syntetyczne, które zabezpieczają produkt przed zepsuciem i ewentualnym zagrożeniem dla użytkownika. 
Niemniej jednak istnieją próby wprowadzania na rynek kosmetyków opartych wyłącznie na surowcach naturalnych (np. w gabinetach kosmetycznych lub specjalistycznych sklepach, gdzie kosmetyk miesza się na miejscu wedle receptury). Jednak takie wyroby przygotowuje się na ogół w małych ilościach i mają bardzo krótki termin ważności (liczony w dniach, maksymalnie w tygodniach).

We wszystkich definicjach surowców naturalnych powtarzają się pewne podstawowe założenia. Na ogół przyjmuje się te, które zostały przyjęte w Niemczech:

  • surowce roślinne pochodzą z kontrolowanych upraw lub z kontrolowanych „dzikich zbiorów” w tym olejki eteryczne i ich frakcje,barwniki naturalne,
  • surowce zwierzęce są dozwolone tylko wtedy, kiedy są pozyskiwane od zwierząt żyjących (np. lanolina z wełny owczej, mleko i jego pochodne, produkty pszczele), możliwie z ekologicznych hodowli; wyjątkami są chitosan, carmin, jedwab,
  • użycie soli nieorganicznych i surowców mineralnych jest dozwolone tylko w określonych wyjątkach,
  • można, lecz z ograniczeniami, stosować takie surowce, jak emulgatory i inne środki powierzchniowo czynne, otrzymywane metodami  fizycznymi lub biotechnologicznymi z naturalnych tłuszczów, olejów, wosków, lecytyny, lanoliny, sacharydów, protein i lipoprotein,
  • nie stosuje się żadnych syntetycznych barwników, syntetycznych substancji zapachowych, silikonu, parafiny i żadnych innych produktów pochodzących z ropy naftowej,
  • mikrobiologiczną czystość preparatów zapewniają przede wszystkim naturalne systemy konserwujące. Dopuszczalne są również identyczne z naturalnymi substancje konserwujące, które muszą być wymienione w składzie na opakowaniu,
  • sterylizacja surowców i produktów w drodze radioaktywnego naświetlania jest niedozwolona.

Czego szukać w kosmetykach naturalnych?
Nieocenionymi składnikami w kosmetykach są wszelkiego rodzaju surowce pochodzenia naturalnego, jak np. oleje, olejki eteryczne, witaminy (A, C, E, B, F,…), fosfolipidy, fitosterole, kwas hialuronowy, sfermentowane drożdże, ekstrakty roślinne.
Warto zwrócić uwagę, na którym miejscu w składzie znajdują się naturalne składniki, ponieważ kolejność wymienionych substancji decyduje o ich procentowej zawartości w całym produkcie (1,2 i 3 miejsce to czołówka, ostatnie i przedostatnie- śladowe ilości).



A Wy, czym kierujecie się przy wyborze kosmetyków? Na jakie składniki zwracacie szczególną uwagę?
Dajcie koniecznie znać w komentarzach :)

Do zobaczenia za tydzień,
Iwona :)


Bibliografia:
1. Chemik 2010, 64, 10, 641-648.


Komentarze

Popularne posty