Suplementy dla pięknej skóry, które naprawdę działają.


Witajcie Kochani!

Zdrowa skóra zaczyna się w naszym wnętrzu-  taki cytat znajduje się na okładce książki „Szczęśliwa skóra” i doskonale pasuje  do tematu dzisiejszego posta.

Wiele osób pod hasłem „suplementy diety" rozumie super multiwitaminy reklamowane w radio i tv, inni przyjmują 10 różnych suplementów, kiedy im się o tym przypomni, a jeszcze są i takie osoby, które bardzo starannie i uważnie dobierają suplementy. Ale co jeśli żadna z tych osób nie odczuwa większej różnicy w związku z ich przyjmowaniem?
Po pierwsze pamiętaj, że żaden suplement nie zagwarantuje Ci czystej i zdrowej skóry bez odpowiedniej diety, regularnych ćwiczeń i starannej pielęgnacji. Suplementy powinny uzupełniać Twoje działania. 

Czym się kierować przy wyborze suplementów?

Oczywiście składem. Bardzo ważne jest to, aby suplementy nie zawierały sztucznych dodatków, a producent udostępniał opis i źródła pozyskiwanych składników. Czytaj uważnie etykiety i bądź świadoma ile tak naprawdę pożądanego przez Ciebie składnika jest w danym produkcie. Często w suplementach do włosów w nazwie pojawia się biotyna, której w składzie kapsułki jest tak naprawdę bardzo mało. Lepiej zrezygnować z kupna gotowych mieszanek na wypadające włosy i kupić osobno tabletki z samą biotyną i np. cynkiem.

Skąd mam wiedzieć czego mi potrzeba?

Kluczem do pięknej cery i lśniących włosów jest świadomość czego w danej chwili naszemu organizmowi brakuje. Moim zdaniem wyjściowym i podstawowym badaniem jest morfologia krwi. Dowiesz się z niej min. czy cierpisz na anemię, która osłabia cały organizm. Lekarz internista lub dermatolog może zlecić Ci sprawdzenie dodatkowo takich parametrów jak witamina D, magnez czy badanie hormonów we krwi.

Najlepsze suplementy
  1. Probiotyki- odgrywają niesamowicie ważną rolę w naszym organizmie. Więcej na ich temat możesz poczytać w książce „Historia wewnętrzna. Jelita- najbardziej fascynujący organ naszego ciała” G. Enders.
    Gotowe probiotyki przyjmuj na pusty żołądek. Pamiętaj jednak, że różne probiotyki zawierają różne kolonie bakterii i nie zawsze za pierwszym razem możesz trafić na taką, która się rozgości w Twoich jelitach.
    Dbaj o swoje dobre bakterie i dokarmiaj je, aby się mnożyły i tworzyły kolonie w jelitach. Bardzo im smakuje kefir, kiszonki (ogórki, kapusta), jogurt naturalny.
  2. Enzymy trawienne- pomagają strawić pokarmy, które Twoje ciało nie potrafi odpowiednio przetworzyć. Bardzo prawdopodobne, że bóle brzucha, wypryski czy swędząca skóra, mogą być objawem braku odpowiednich enzymów trawiennych. Możesz sobie pomóc kapsułkami z pełnym zestawem enzymów lub listkami do żucia. 
  3. Zielenina w proszku- warzywa w diecie to podstawa, ale jeśli nie jesteś w stanie zapewnić sobie ich w odpowiedniej dawce w ciągu dnia, zaopatrz się w organiczny proszek z zieleniny. Doda Ci energii jak zielony sok czy koktajl. Jest pełen odżywczych składników jak jagody acai czy sproszkowana maca- cudownych dla Ciebie i Twojej skóry.
  4. Witamina D- działa podobnie jak hormony i ma właściwości ochronne, to jeden z najważniejszych suplementów i powinniśmy rozważyć jej codziennie przyjmowanie, zwłaszcza zimą. Najlepiej wchłania się w postaci kropel lub w formie emulgowanej. Przyjmuj ją z posiłkiem z dodatkiem tłuszczów, ponieważ to właśnie w nich się rozpuszcza. Jeśli nie jesteś pewna jaką dawkę przyjąć i jakie masz niedobory, poproś lekarza o skierowanie na badanie krwi pod kątem tej witaminy lub zrób je na własną rękę (bez skierowania jest to badanie płatne).
Za każdym razem kiedy przechodzisz ciężki okres, podróżujesz czy czujesz się osłabiona- stosuj powyższe suplementy.

Jeśli zainteresował Cię ten temat i chcesz poszerzyć wiedzę w kwestii dbania o skórę od środka polecam Ci gorąco literaturę, którą podaję w bibliografii. 
A może Ty masz jakieś interesujące wnioski co do suplementów i chcesz się z nami podzielić? Zachęcam do zostawienia komentarza :)


Do zobaczenia za tydzień,
Iwona :)

Bibliografia:

  1. A. Grigore „Szczęśliwa skóra”, wyd. Galaktyka, 2015;
  2. G. Enders „Historia wewnętrzna. Jelita- najbardziej fascynujący organ naszego ciała”, wyd. Feeria, 2015.

Komentarze

Popularne posty