(Koreańska) pielęgnacja męskiej skóry.


Drodzy Panowie dzisiejszy post dedykuję właśnie Wam, a raczej Waszej skórze. Drogie Panie, nie rezygnujcie na starcie z przeczytania całej treści, bowiem to na Was głównie spoczywa obowiązek wsparcia Waszego partnera na nowej- lepszej drodze, w dbaniu o siebie :)

Tytułem wstępu

Jak wiadomo mężczyźni na ogół nie lubią używać kosmetyków.
Powszechnie uważa się (wśród Panów), że regularne golenie się lub dbanie o piękny zarost plus wklepanie balsamu po goleniu (a to zazwyczaj dopiero wtedy gdy zacznie szczypać) jest kompletnym rytuałem pielęgnacyjnym ZADBANEGO mężczyzny.
Faktycznie istnieją zarówno biologiczne, jak i kulturowe przesłanki na rzecz tezy, że mężczyźni nie muszą tak bardzo troszczyć się o swoją skórę, jak kobiety.

Ale, jakie są fakty?
Po pierwsze, naskórek mężczyzn składa się z kilku dodatkowych warstw i jest o 25% grubszy niż u kobiet, co oznacza, że mają oni większą ilość komórek w warstwie rogowej. Z jednej strony myślisz sobie, hmm no to mam farta bo dzięki temu moja skóra lepiej radzi sobie z czynnikami atmosferycznymi, takimi jak wiatr, niskie temperatury i promienie słoneczne. Ale niestety z tymi darami losu idą także przykre konsekwencje. Grubsza skóra to także większa ilość gruczołów łojowych. Oznacza to nic innego, jak rozszerzone pory i bardziej intensywne przetłuszczanie się skóry, co w rezultacie przyczynia się do większej podatności na infekcje skórne, na przykład trądzik pospolity.
Po drugie Panowie mają grubszą skórę właściwą. Włókna kolagenowe i elastynowe tworzą w niej bardziej zwartą strukturę. Dzięki temu proces starzenia skóry przebiega wolniej, a zmarszczki na ogół pojawiają się później niż u kobiet (chlip chlip). Na przedłużenie młodości wpływa także budowa pewna część skóry właściwej, czyli warstwa brodawkowata. Składające się na nią wypustki, które łączą się z naskórkiem, są bardziej rozrośnięte u mężczyzn, dzięki czemu mogą oni liczyć na lepsze ukrwienie skóry, co oznacza, że trafia do niej więcej tlenu i substancji odżywczych. 
Cechy skóry męskiej:
-grubszy naskórek,
-większa liczba i gęstość naczyń krwionośnych,
-więcej gruczołów łojowych,
-grubszy płaszcz hydrolipidowy,
-opóźniony proces starzenia,
-większe owłosienie,
-ciemniejszy fototyp,
-mniej podskórnej tkanki tłuszczowej,
-mocniejsza tkanka łączna.

Problemy ze skórą

Pomimo naturalnej odporności skóry na czynniki zewnętrzne, mężczyźni mają charakterystyczne dla siebie problemy skórne.

Jednym z głównych problemów dermatologicznych jest zapalenie mieszków włosowych- małych torebek z korzeniem włosa, zaatakowanych przez bakterie (najczęściej gronkowca złocistego) lub grzyby. Objawia się to małymi czerwonymi krostami ze stanem zapalnym, które najczęściej pojawia się w miejscu zarostu. Jak temu zapobiec? Najlepiej używaj golarki elektrycznej, a jeśli kochasz  maszynki jednorazowe, to ZAWSZE wyrzucaj je po goleniu. O pielęgnacji takiej skóry przeczytasz w kolejnym punkcie.

Zaskórniki i wągry

Tak jak już wspomniałam, męska skóra wytwarza więcej łoju, a więc ma tendencję do „zatykania” porów i do powstawania okropnych „czarnych kropek” w okolicy nosa i czoła. Pragnę zachęcić Panów do regularnego oczyszczania twarzy (żelem, peelingiem), aby zapobiec nie tylko nieestetycznemu wyglądowi skóry, ale także powstaniu trądziku.
W zachowaniu czystej skóry na pomoc przychodzą Ci takie składniki jak: kwasy (AHA, BHA, PHA), białko kurze, olejek z drzewa herbacianego, zielona herbata.
Uwaga! Jeśli nosisz brodę, nie udawaj, że pod nią nie ma skóry.  Może się ona łuszczyć, a wtedy, podobnie jak w przypadku włosów na głowie, pojawiają się problemu z łupieżem. Jeśli stać Cię poświęcić czas na dbanie o brodę, stać Cię też na dbanie o skórę.
Uwaga! Wywal mydło. Serio, jeśli myjesz nim twarz, pozbądź się go, ponieważ wysusza Ci skórę, a Ty dobrze wiesz co to znaczy szczypiąca skóra.

Podrażniona skóra

To najczęstszy skutek golenia się. Jak zatem ustrzec się przed piekącą skórą? Po pierwsze, przed przyłożeniem ostrza do skóry, nie namydlaj jej. Kosmetyki do golenia nie powinny zawierać alkoholu ani mydła, ponieważ pogarszają one tylko stan i tak podrażnionego żyletką czy maszynką elektryczną naskórka, dodatkowo go wysuszając.
Po drugie, po goleniu wklep balsam czy inny preparat, który łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację naskórka. Taki preparat powinien być lekki i szybko się wchłaniać. Możesz sięgnąć po żel aloesowy czy balsam na bazie zielonej herbaty. Skóra stanie się miękka i elastyczna, a przy okazji zadbasz o jej młody wygląd.

Spalona skóra

To konsekwencja niedbałości o zabezpieczenie skóry przed promieniowaniem słonecznym. Zazwyczaj panowie, którzy szusują na stokach nauczeni doświadczeniem sprzed lat, stosują kremy z filtrem SPF. Nie oznacza to, że nakładają go wyskakując na rower, idąc w góry czy na spacer. Jeśli skóra nie zaczerwieni się, nie oznacza to wcale, że słońce Wam sprzyja! Niestety, ale to promieniowanie słoneczne jest głównie odpowiedzialne za pojawianie się zmarszczek i przyspiesza procesy starzenia. 
Jeśli więc chcecie wyglądać pięknie i młodo- stosujcie codziennie krem z filtrem (koreańskie kremy SPF zabezpieczają skórę zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB).

Pielęgnacja męskiej skóry

Do tematu podejdę po męsku- czyli zadaniowo. Ty określ jaki masz problem, ja wskażę Ci rozwiązanie.

Wągry, zaskórniki, zatkane pory (czarne kropki):
Trądzik:
Podrażniona skóra po goleniu:
  • aloes, super łagodzi podrażnienia skóry, ma konsystencję żelu, szybko się wchłania i działa cuda Holika Holika Aloe 99% Soothing Gel 250ml
  • balsam/ lotion na bazie zielonej herbaty- redukuje zaczerwienienia skóry, sprawia, że jest przyjemnie miękka i elastyczna, a co najważniejsze nie pozostawia tłustego filmu na skórze=nie lepi się Innisfree Green Tea Lotion For Men
Czerwona skóra:

-oczywiście krem z filtrem, zabezpieczający przed promieniowaniem UVA i UVB.  Tak naprawdę to Twój jedyny wysiłek, aby opóźnić procesy starzenia się skóry i nie wyglądać jak Indianin Missha All Around Safe Block Mild Sun SPF30/PA++



Lekki lotion na bazie zielonej herbaty szybko się wchłania, koi podrażnienia i sprawia, że skóra jest niewiarygodnie miękka i elastyczna.

Jeśli nie znajdujesz powyżej satysfakcjonującej i wyczerpującej odpowiedzi na problem Twojej skóry, nie wahaj się zapytać! Możesz zrobić to w komentarzu poniżej lub napisać do mnie poprzez FB czy Instagrama. 
Jestem ciekawa jak obecnie wygląda Wasza pielęgnacja, dajcie koniecznie znać :)


Z pozdrowieniami,
Iwona :)

Bibliografia:

I. Lenartowicz „Skin Doctor. Biblia zdrowej cery”, strony: 98-102.

Komentarze

Popularne posty